Μονακό-Μπαρτσελόνα 81-85: Στην παράταση οι μπλαουγκράνα με υπογραφή του Ντέιβις

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε με προεξάρχοντα τον Μπρέντον Ντέιβις να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μονακό, επικρατώντας εκτός έδρας με 85-81, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 4-0, ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 2-2.

Η Μονακό ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-13, μείωσε την διαφορά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-31).

Οι μπλαουγκράνα πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και παρότι οι Μονεγάσκοι είχαν το προβάδισμα στα περισσότερα λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-54). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, αλλά το σκορ ήταν ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (75-75). Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 85-81.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ντέιβις με 25 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ οι Λαπροβίτολα και Μίροτιτς (5ρ.) σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Τόμας (9ρ.) με 16 κι 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-54, 75-75 (τέλος της κανονικής περιόδου), 81-85 (τέλος της κανονικής περιόδου)