Ζαλγκίρις-Μπάγερν 73-75: Φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και πέτυχε την πρώτη φετινή νίκη

Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και παρά την πίεση της Ζαλγκίρις, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 75-73 και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 1-4, ενώ η Λιθουανική ομάδα έχει πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13). Παρά την πίεση των Βαυαρών, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-27).

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-16 και ισοφάρισαν (59-59, 29'), αλλά η Ζαλγκίρις δίατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-52). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Μπάγερν Μονάχου να συνεχίζει δυναμικά να νικάει εκτός έδρας με 75-73.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Λούτσιτς και Τόμας με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους και Νέμπο (13ρ.) με 17 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75