Μακαμπι Τ.Α.-Παναθηναϊκός 77-73: Νέα εκτός έδρας ήττα για το τριφύλλι

Ο Παναθηναικός προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ από το -20 (64-44, 33' λεπτό), αλλά η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 77-73, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 3-2, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 1-4.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ με ένα επί μέρους σκορ 12-4, να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρότι το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, αλλά σκόραρε μόλις 23 πόντους, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να προηγείται με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-23).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-40). Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 33-22 μείωσε ακόμη και στους δύο πόντους (75-73, 38'), με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εντός έδρας τους "πράσινους" με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73
On Fire: Ο Νάναλι με 18 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 25:23 λεπτά.
 Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 64-44 (οι 20 πόντοι διαφοράς για την Μακάμπι Τελ Αβιβ στο 33' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Νάναλι και Γουίλμπεκιν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Μέικον και Παπαπέτρου με 17 και 15 πόντους.