Εφές - Ζαλγκίρις 94-60 : Άστραψε και βρόντηξε

Η Εφές ξέσπασε μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και διέλυσε με 94-60  την Ζαλγκίρς και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-5, σε αντίθεση η Ζαλγκίρις βυθίστηκε στο 0-7 και ακόμη αγνοεί την χαρά της νίκη, με την εικόνα των Λιθουανών να προβληματίζει.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 0-4 στο 1' . Από εκείνη την στιγμή και έπειτα η Εφές... πάτησε γκάζι και κατάφερε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και πήρε διφήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (24-14,9').  Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στη δεύτερη περιόδο η Τουρκική ομάδα και ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά του αγώνα, κλείνωντας το ημίχρονο στο  +15 (44-29, 20'). Με... σπασμένα τα φρένα συνέχισε και μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Αταμάν και εκτόξευσε την διαφορά στο +23 (69-46, 30'). Η Ζαλγκίρις δεν μπόρσε να βγάλει αντίδραση ούτε στο τελευταίο μέρος και η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 94-60.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Πλάις με 17 πόντους και ακολούθησε ο Πετρούσεφ με 14 πόντους, ενώ ο Μίτσιτς και ο Σίμον πρόσθεσαν από 11 πόντους

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μιλάνκις και Λεκαβίτσιους με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 69-46, 94-60