Εφές-Ζενίτ 79-90: Με Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας έκαναν «απόδραση» από την Κωνσταντινούπολη

Η Ζενίτ επικράτησε εκτός έδρας την Εφές με , με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-3, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-6.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ζενίτ να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Η Ρωσική ομάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-33).

Οι κυανόλευκοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους 26-18, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-51). Αν και οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και προσπάθησαν να καλύψουν την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 28-17, η Ζενίτ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 90-79.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας (5ρ.) με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εφές ξεχώρισαν οι Λάρκιν (5 ασίστ) και Πλάις (5ρ) με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90