Ζαλγκίρις-Άλμπα 71-79: Σπουδαίο διπλό στο Κάουνας για τους Γερμανούς

Η Άλμπα Βερολίνου μετά τον Ερυθρό Αστέρα επικράτησε εκτός έδρας και της Ζαλγκίρις με 79-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-5, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 0-8.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-10). Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε και έκανε ένα επί μέρους σκορ 27-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γερμανική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Αν και η Ζαλγκίρις μείωσε στον ένα πόντο (41-40, 21' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-52). Παρότι οι "πράσινοι" αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν στους έξι πόντους (75-69, 37' λεπτό), η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 79-71.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Έρικσον και Ντα Σίλβα με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Καβανό και Στρέλνιεκς με 17 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-22, 37-41, 52-62, 71-79