Μακάμπι – Μονακό 95-84: Έρχεται φορτσάτη με... καυτό Γουίλμπεκιν στο ΣΕΦ

Το απίστευτο κρεσέντο του Σκότι Γουίλμπεκιν (37 πόντοι) και ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε την διαφορά, στην αναμέτρηση της Μακάμπι με την Μονακό, με το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επικρατεί με 95-84 και να έρχεται στο ΣΕΦ με έξι νίκες στις επτά τελευταίες αγωνιστικές.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Τελ Αβίβ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η Μακάμπι αυτή που από τα μισά και μετά πήρε τα ηνία του ματς, προηγήθηκε με 10 πόντους (24-14), για να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 26-19. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο μέχρι το 17, όταν και προηγήθηκαν με 39-32, όμως οι Μονεγάσκοι κρατούσαν τα καλύτερα για το τέλος και με τους Χαλ και Μπέικον να… πυροβολούν, έτρεξαν ένα επιμέρους 2-12, για να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 44-41.

Η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους, μέχρι το 34’. Σε εκείνο το σημείο ο Νάναλι με τρίποντο έγραψε το 76-71, με την Μακάμπι να τρέχει ένα επιμέρους 9-2, από το 66-69.  Ο Τζέιμς με τρεις δικούς του πόντους μείωσε  στο καλάθι (76-74), για να ακολουθήσει, όμως, ακόμα ένα -2 για τους γηπεδούχους, για το 84-76 του 37’, με την Μακάμπι να διατηρεί τον έλεγχο μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 95-84.

Έτσι, με την επικράτηση της αυτή, η Μακάμπι έφτασε τις έξι νίκες στις επτά τελευταίες αγωνιστικές και με συνολικό ρεκόρ 7-3, θα ταξιδέψει στην Ελλάδα, για το ματς με τον Ολυπιακό (19/11, 21:00). Αντίθετα, η Μονακό έπεσε το 5-5.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 37 πόντους (7/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5/6 βολές) και οκτώ ασίστ ήταν απολαυστικός για την Μακάμπι, με τον Νάναλι να έχει 16 πόντους και τον Ζίζιτς να κάνει double – double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Μονακό, που κοίταζε στα μάτια τους Ισραηλινούς μέχρι το 34’, ο Χαλ είχε 18 πόντους, ο Μέικον 16 και ο Τζέιμς 14.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84