Μπαρτσελόνα-ΤΣΣΚΑ 81-73: Ο Μίροτιτς έδειξε στους μπλαουγκράνα τον δρόμο για την νίκη

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που προπονεί ο κόουτς Δημήτρης Ιτούδης με 81-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-2, με την Ρωσική ομάδα να πέφτει στο 5-5.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να μένει χαμηλά και να είναι ισόπαλες στπ τέλος της πρώτης περιόδου (13-13). Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-27).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε ρυθμό και πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-13, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-51). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο, με τον Νικ Καλάθη να τραυματίζεται στην αριστερή γάμπα, αλλά κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 30-13, να επικρατήσει της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-73.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς (8ρ. και μία ασίστ) και Ντέιβις (3ρ.) με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Κλάιμπερν με 17 και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73