Εφές-Μπαρτσελόνα 93-95: Με καταιγιστικό Σανλί οι μπλαουγκράνα κέρδισαν το ριμέικ του περσινού τελικού

Με κορυφαίο τον Σερτάκ Σανλί, η Μπαρτσελόνα επικράτησε στην παράταση της Εφές με 95-93 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-2, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 6-7.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με την Εφές να έχει ένα επί μέρους σκορ 12-4 και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20).  Αν και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε (35-35, 15' λεπτό), η Εφές είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους και είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει στους δύο πόντους (64-62, 28' λεπτό), με την Τουρκική ομάδα να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-62).  Αλλαγή σκηνικού στην τέταρτη περίοδο, με τους μπλαουγκράνα να παίρνουν το προβάδισμα ακόμη και με πέντε πόντους (75-70, 34' λεπτό), αλλά την Εφές να μειώνει και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιοδου (80-80).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, παρά την αποβολή του ηγέτη της, η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση, με τον Σερτάκ Σανλί με βολή του στα 3.2'' της παράτασης, να κάνει το 95-93 και να υπογράφει την εκτός έδρας νίκη της Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σανλί και Μίροτιτς (8ρ. και πέντε ασίστ) με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς (5ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μόερμαν (6ρ.) με 26 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80 (τέλος της κανονικής περιόδου), 93-95 (τέλος της α' παράτασης)