Ζαλγκίρις. Κ-Μονακό 97-108: Ο Τζέιμς οδήγησε τους Μονεγάσκους

Με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς, που πέτυχε νταμπλ νταμπλ, η Μονακό νίκησε με 107-98 τη Ζαλγκίρις και ανέβηκε στο 6-9 , ενώ έπεσαν στο 3-12 οι Λιθουανοί.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε στην απόλυτη ισορροπία για τις δύο ομάδες, οι οποίες παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές, όπως μαρτυράει και το σκορ της πρώτης περιόδου (21-22).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια και να προηγούνται με έξι πόντους (32-38), στο 15ο λεπτό. Η κόρνα της γραμματείας, έστειλε τους δύο μονομάχους στα αποδυτήρια με 43-48, με τους Μονεγάσκους να έχουν βρει εξαιρετικό ρυθμό και πλουραλισμό στην επίθεση.

Στην επανάληψη, οι Λιθουανοί, με όπλο την καλή τους άμυνα μέσα στη ρακέτα, προσπέρασαν 56-53 στο 25ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά με 58-59, όμως οι γηπεδούχοι, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, που χαρακτηρίστηκε από καλές άμυνες εκατέρωθεν βρέθηκαν στο +9 (70-61).

Στην τελική ευθεία, η ομάδα από το Πριγκιπάτο, ισοφάρισε (72-72) στο 34ο λεπτό, προηγήθηκε 72-75 στην επόμενη επίθεση και το ματς πήρε άγρια τροπή. Τελικά το… θρίλερ, κατέληξε στην πλευρά των Μονεγάσκων, οι οποίοι ήταν ψυχραιμότεροι στο τέλο και κέρδισαν με 107-98.

Για τη Ζαλγκίρις πρώτος σκόρερ ο Στρέλνιεκς με 22 πόντους, ενώ για τη Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 14 ασιστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα το ρεκόρ των γηπεδούχων διαμορφώνεται στο 3-11 και των φιλοξενούμενων στο 5-9.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 43-48, 58-59, 70-61,98-107 (παρ.)