Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 82-85: Mε Λαπροβίτολα και Μίροτιτς πήραν την νίκη οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Παναθηναικού εκτός έδρας με 85-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 14-2, ενώ η Ελληνική ομάδα έπεσε στο 4-11.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε δυνατά στα πρώτα λεπτά, είχε τα ηνία του αγώνα και πήρε προβάδισμα οχτώ πόντων (10-2, 3' λεπτό), με τον Παναθηναϊκό να μαζεύει την διαφορά και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-26). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-41).

Οι μπλαουγκράνα βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-64). H Μπαρτσελόνα διατηρούσε με άνεση μέχρι το 37ο λεπτό (76-68) το προβάδισμα της, με τον Παναθηναικό να περνάει στην αντεπίθεση και να μειώνει την διαφορά στον ένα πόντο 5 δευτερόλεπτα για το τέλος της κανονικής περιόδου (83-82). Οι φιλοξενούμενοι με τις δυο ελεύθερες βολές του Κάιλ Κούριτς κατάφεραν να πάρουν την εκτός έδρας νίκη με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85
On Fire:  Ο Μίροτιτς τηε Μπαρτσελόνα με 20 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 29:36 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 48-35 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 17' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Μπαρτσελονα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς (7ρ. και τέσσερις ασίστ) και Λαπροβίτολα με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 18 και 16 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 24% στα τρίποντ ατου Παναθηναικού, με την Μπαρτσελόνα να έχει 34.6%.
Οι διαιτητές: Ρίζικ, Ρότσα, Χορντόφ