Μονακό-Μακάμπι Τ.Α. 82-76: Επιστροφή στις νίκες με καθοριστικούς Ντιαλό και Μοτεγιούνας

Η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 82-76, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 7-11, όσο έχει και η Ισραηλινή ομάδα, που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Το σκορ έμεινε χαμηλά στα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13). Οι Μονεγάσκοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-33).

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, με την ομάδα από το Πριγκιπάτο να ξαναπαίρνει το προβάδισμα της και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-51). Aν και η Μακάμπι Τελ Αβιβ μείωσε στον ένα πόντο την διαφορά (67-66, 36' λεπτό), η Μονακό διατηρήσε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 82-76.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Ντιαλό και Μοτεγιούνας με 16 πόντους έκαστος. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Ζίζιτς (7ρ.) με 31 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-15, 35-33, 56-51, 82-76