Ούνικς-Εφές 75-67: Ο Τζον Μπράουν έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Ούνικς Καζάν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 75-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 11-7, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 9-9.

Η Ούνικς Κάζάν ξεκίνησε με τέρμα το γκάζι στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-0 (5' λεπτό), με την Εφές με ένα επί μέρους σκορ 17-7 να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Oi "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να μειώνει την διαφορά στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις, αλλά την Ρωσική ομάδα να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδοηυ (57-49).  Η Ούνικς Καζάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 75-67. Υπενθυμίζουμε ιδιαίτερα ότι ο άσος της Εφές, Βασίλιε Μίτσιτς δεν αγωνίστηκε, αφού γύρισε τον αστράγαλο του στην προθέρμανση της αναμέτρησης.

Από την Ούνικς Καζάν διακρίθηκαν οι Μπράουν και Βοροντσέβιτς (6ρ.) με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Λάρκιν (9ρ. και τέσσερις ασίστ) και Ντάνστον (8ρ.) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67