Ερ. Αστέρας-Ζενίτ 76-80: Με «25αρα» του Μπίλι Μπάρον πλήγωσε την πρώην

Η Ζενίτ "απέδρασε" από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, επικρατώντας στην παράταση με 80-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-6, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 7-11.

Αν και ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε καλύτερα τον αγώνα και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους (18-10, 5' λεπτό), η Ζενίτ βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 19-3, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-21), Παρότι οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και προσπέρασαν σε μια στιγμή στο δεύτερο δεκάλεπτο (40-38, 17' λεπτό), η Ρωσική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 15-6, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50).  Οι κυανόλευκοι έβγαλαν αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, έκαναν θρίλερ το ματς, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (69-69). Η Ζενίτ με "όπλο" την άμυνα της και με καλάθια κυρίως του Τζόρνταν Λόιντ, διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρας με 80-76.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Μπάρον (4ρ. και έξι ασίστ) και Μίκι με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Γουόλτερς (5ρ. και έξι ασίστ) και Χόλινς με 21 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69 (τέλος της κανονικής περιόδου), 76-80 (τέλος της α' παράτασης)