Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 71-66: Λύγισαν στο τέλος οι Βαυαροί

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για 35 λεπτά όμως τελικά υπέταξε την αντίσταση της Μπάγερν, νικώντας τη με 71-66. Οι Καταλανοί, παραμένουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 18-5, ρίχνοντας στο 11-12 τους αντιπάλους τους.

Νευρικό το ξεκίνημα και για τους δύο αντιπάλους στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα, με τις άμυνες να κυριαρχούν και το σκορ να μένει χαμηλά (9-9) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Μπάγερν ήταν ανταγωνιστική και με την καλή της λειτουργία στα μετόπισθεν, είχε βραχυκυκλώσει τα ατού της Μπαρτσελόνα, η οποία ήταν πίσω στο σκορ με 28-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Γερμανοί και στην επανάληψη, έπαιξαν στοχευμένα, σημάδευαν την αδύνατη πλευρά των γηπεδούχων και πήραν το προβάδισμα με 33-37 στο 25ο λεπτό, όμως η αντίδραση των Καταλανών, τούς έφερε μπροστά (45-41) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η μονομαχία συνεχίστηκε και στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (60-61 στο 37ο λεπτό) και τους Βαυαρούς να αντέχουν. Όμως, οι παίκτες του Σάρας, έβγαλαν αντίδραση στο τελείωμα και με αντεπίθεση διαρκείας, πήραν τη νίκη με 71-66.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Κούριτς, που σημείωσε 20 πόντους αι πρώτος σκόρερ των Γερμανών ο Λούσιτς με 16.

Δεκάλεπτα: 9-99, 28-29, 45-41, 71-66