Άλμπα Βερ.-Ούνικς 81-53: Με υπερηχητική εμφάνιση επέστρεψαν στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για την Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 81-53 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-15 (15η θέση), ενώ η Ρωσική ομάδα με την τρίτη σερί της ήττα, έπεσε στο 12-10 (7η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με την Άλμπα Βερολίνου να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-11). Οι Γερμανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-26).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-35). Η Άλμπα Βερολίνου διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-18 και νίκησε εντός έδρας την Ούνικς Καζάν με 81-53.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Λο και Σμιθ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν οι Λορέντζο Μπράουν και Τόνι Τζεκίρι (11ρ.) με 12 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-11, 36-26, 56-35, 81-53

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 16(1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα 6, Σμιθ 14(2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντέλοου 3(1), Μάτισεκ, Ολίντε 8(1), Κουμάντζε 5(5 ριμπάουντ), Τίμαν 3 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούζμαν 8(2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάμερς 8 (5 ριμπάουντ)

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 8(2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Τζον Μπράουν 4 (2/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάνααν 5 (1/8 δίποντα, 0/7 τρίποντα), Λορέντζο Μπράουν 6 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράντλι 5, Χεζόνια 7 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 10(11 ριμπάουντ), Μέγιο, Βοροντσέβιτς