Ερ. Αστέρας-Μονακό 80-91: Επική ανατροπή από το -20 για τους Μονεγάσκους

Η Μονακό πήρε μια σημαντική νίκη και ενώ έχανε στο 14' λεπτό με 20 πόντους (45-25), κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να επικρατήσει εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 91-80. Η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβηκε στο 12-12 (8η θέση), ενώ η ομάδα από την Σερβία έπεσε σττο 8-14 (14η θέση).

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-19). Αν και η Μονακό προσπάθησε να μην μεγαλώσει η απόσταση, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-42).

Οι Μονεγάσκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, έδωσαν νέα τροπή στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-64). Η Μονακό διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 91-80.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μοτεγιούνας και Μπέικον με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Χόλινς και Ιβάνοβιττς με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-19, 52-42, 64-64, 80-91