Αρμάνι-Φενέρμπαχτσε 60-71: «Άλωσε» το Μιλάνο και είναι σε τροχιά οχτάδας

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 71-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-10 (10η θέση), ενώ η Ιταλική ομάδα έπεσε στο 15-7 (3η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτα, με την Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 15-4, να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-14), με την Αρμάνι να μειώνει την διαφορά, αλλά την τουρκική ομάδα να προηγείται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34).

Αν και οι γηπεδούχοι με εννέα σερί πόντους έφεραν το ματς στα ίσα στο 22' λεπτό (43-43), η τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-51).  Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 17-9, νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 71-60.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γκούντουριτς και Μπούκερ με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μπεντίλ και Ντιλέινι με 12 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54,  60-71

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (0/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χολ 9 (1/3 τρίποντα), Ντιλέινι 11 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντάνιελς 3 (1/4 τρίποντα), Χάινς 6 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 12 (2/3 τρίποντα), Ντατόμε 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 5 (1/3 τρίποντα), Ακπινάρ 8 (1/3 τρίποντα), Χένρι 6 (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιέρ 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 17 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φλόιντ 6 (3 ριμπάουντ), Μπούκερ 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πολονάρα 8 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντουβερίογλου 1