ΤΣΣΚΑ-Άλμπα 91-72: Με σούπερ Μιλουτίνοφ σάρωσαν οι Μοσχοβίτες

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπό τις οδηγίες του Έλληνα κόουτς Δημήτρη Ιτούδη, νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 91-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-9 (5η θέση), ενώ η Γερμανική ομάδα έπεσε στο 7-16 (16η θέση).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Η Ρωσική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-56). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 91-72.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας διακρίθηκε ο Μιλουτίνοφ με 21 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, με τους Λούντμπεργκ και Ούκοφ να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Σίκμα (9ρ.) και Λο (1ρ. και έξι ασίστ) με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-15, 50-37, 69-56, 91-72

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Πιστιόλης): Λούντμπεργκ 11 (3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 5, Ούχοφ 11 (3/6 τρίποντα), Ίβλεφ 2, Χάκετ 2, Αντόνοφ 7 (1), Κλάιμπερν 8 (2), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 21 (7/10 δίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 8 (2), Κουρμπάνοφ 6, Σβεντ 10 (4/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντα Σίλβα 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές), Σμιθ 7 (1), Ντίλοου 4, Μάτισεκ, Σνάιντερ 8 (2), Ολίντι (0/4 σουτ), Τίμαν 8 (1), Σίκμα 18 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπλατ 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζούσμαν 8 (2).