Ζαλγκίρις-Ούνικς Καζάν 67-76: «Άλωσε» το Κάουνας και επέστρεψε στις νίκες

Μετά από τρεις ήττες, η Ούνικς Καζάν επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εκτός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 76-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-10, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-18.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24). Η Ούνικς Καζάν πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-39).

Αν και οι γηπεδούχοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν στον ένα πόντο την διαφορά σε τέσσερις περιπτώσεις, οι "πράσινοι" κράτησαν την απόσταση και με ένα επί μέρους σκορ 10-3, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-54). Χαμηλά παρέμεινε το σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Ούνικς Καζάν να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 76-67.

Από την Ούνικς Καζάν διακρίθηκαν οι Λ. Μπράουν (2ρ. και δέκα ασίστ) και Τζ. Μπράουν (11ρ) με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Ουλανόβας (7ρ.) και Λεκαβίτσιους (3ρ. και τρεις ασίστ) με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-24, 39-45, 54-63, 67-76

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 4, Μπλάζεβιτς 4 (4 λάθη), Λεκαβίτσιους 14 (2), Μινιότας 8 (1), Λουκοσιούνας 5 (1), Μιλάκνις, Κάβανο 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 4, Λοβέρν 3 (1/4 δίποντα), Ουλανόβας 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Μπράουν Τζ. 15 (7/14 δίποντα, 1/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Σπίσου 3 (1), Κάναν 5 (1/6 τρίποντα), Μπράουν Λ. 19 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ασίστ), Χεζόνια 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουζίνσκι 5 (1), Τζέκιρι 4 (5 ριμπάουντ), Μέιγιο 5 (1), Βοροντσέβιτς 6 (2).