Άλμπα-Ζενίτ 76-67: Νίκη-βαθμολογική ανάσα για τους Βερολινέζους

Η Άλμπα Βερολίνου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Ζενίτ με 76-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 8-16 (15η θέση), ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 14-9 (5η θέση).

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-12). Άμεση απάντηση από την Ζενίτ στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπού με ένα επί μέρους σκορ 22-11, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (34-34).

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με την Γερμανική ομάδα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-48). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζενίτ με 76-67.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκε ο Λο με 14 πόντους, με τους Κουματζέ, Λάμερς και Ζούσμαν να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος. Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Μπάρον και Κουζμίνσκας με 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεζ): Λο 15 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 8 (2), Ντελόου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Κουμάτζε 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (3/3 δίποντα), Σίκμα 5, Μπλατ 8 (2), Ζούσμαν 9 (1), Λάμερς 9 (4/8 δίποντα).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Κάρτερ, Λόιντ 8 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν 18 (4), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 18 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, 5 Πόιθρες 6, Μίκι 10 (4/5 δίποντα)