Ούνικς-Ερ. Αστέρας 77-84: Στο τέλος μίλησαν οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Ούνικς Καζάν με 84-77 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-14 (13η θέση), ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 13-11 (7η θέση).

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-11). Άμεση απάντηση βρήκε η Ούνικς Καζάν, η οποία με ένα επί μέρους σκορ 18-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το ματς στα ίσα (29-29, 16' λεπτό). Αν και οι ερυθρόλευκοι ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα, οι γηπεδούχοι επινόησαν λύσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Η Ρωσική ομάδα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (65-56, 28' λεπτό), με τους φιλοξενούμενους με επτά σερί πόντους να κατεβάζουν την διαφορά στους δύο πόντους (65-63).  Ο Ερυθρός Αστέραας ανέβασε ρυθμό και πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και νίκησε εκτός έδρας την Ούνικς Καζάν με 84-77.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Κάλινιτς και Γουόλτερς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν οι Χεζόνια και Σπίσου με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-22, 43-43, 65-63, 77-84

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 17 (5/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 13 (5/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάνααν, Μπράντλι 2, Ζάιτσεφ 7 (1), Χεζόνια 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέγιο 6 (3/3 δίποντα), Βοροντσέβιτς 5 (1)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 19 (6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβίντοβατς 3 (1), Μίτροβιτς 10 (5/8 δίποντα), Λάζιτς, Κάλινιτς 20 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 5 (1), Χόλινς 10 (2), Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γουάιτ 8 (6 ριμπάουντ), Κούζμιτς 2