Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 63-76: Έσπασε το ρόδι στα εκτός έδρας

O Παναθηναικός πέτυχε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη στην EuroLeague, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 76-63 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-17 (17η θέση), ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 9-16 (14η θέση).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα οκτώ πόντων (15-23), με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, το τριφύλλι, όχι μόνο συντήρησε την υπέρ του διαφορά, αλλά και με ένα επιμέρους σκορ 11-4, έφτασε στο +14, με το 32-46 να είνα το σκορ του πρώτου μισού της αναμέτρησης του Αστρομπάλ

Η Γαλλική ομάδα πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 21-13, με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά, αλλά οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Αν και η διαφορά πήγε και στους δύο πόνττους (59-57, 32' λεπτό), ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 32-46, 53-59, 63-76

On Fire: Ο Οκάρο Γουάιτ του Παναθηναικού με 19 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 20:39 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 46-30 (οι 16 πόντοι διαφορά για τον Παναθηναικό στο 19' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Γουάιτ (4ρ.) και Νέντοβιτς (5ρ. και τέσσερις ασίστ) με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Οσετκόφσκι με 18 πόντους, με τους Τζόουνς και Λάιτι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Λότερμοσε, Πέρεθ, Σούκις

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ)