Βιλερμπάν-Άλμπα 80-82: «Απόδραση» για τους Βερολινέζους στην Γαλλία

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 82-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-16 (14η θέση), ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 9-17 (15η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Οι δύο σύλλογοι πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους με έξι σερί πόντους, να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Οι "ασπρόμαυροι"ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με δώδεκα σερί πόντους, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο (55-54, 28' λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι με έξι σερί πόντους, ξαναπήραν την διαφορά και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Παρότι η Γαλλική ομάδα προηγήθηκε με δύο πόντους (68-66, 35' λεπτό), η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 82-80.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Σμιθ και Μάτισεκ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Λακόμπ με 22 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82