Παναθηναϊκός-Ερ. Αστέρας 79-73: Με καθοριστικούς Νέντοβιτς και Καββαδά

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 79-73, ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-17 (16η θέση), ενώ η ομάδα από το Βελιγράδι έπεσε στο 9-15 (13η θέση).

Ο Ερ. Αστέρας ξεκίνησε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Ο Παναθηναϊκός βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 25-18, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν προβάδισμα ακόμη και με εννέα πόντους (57-48, 26' λεπτό). Οι "πράσινοι" με έντεκα σερί πόντους, πέρασαν μπροστά με δύο πόντους (59-57), με το Λάζιτς με δύο ελεύθερες βολές να κάνει το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 59-59. Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι με ένα επί μέρους σκορ 20-14, με αποτέλεσμα να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρας με 79-73.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς (1ρ. και πέντε ασίστ) και Καββαδάς (6ρ. και μία ασίστ) με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Γουάιτ (12ρ. και δύο ασίστ) και Χόλινς (2ρ. και δύο ασίστ) με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.