Εφες-Φενέρμπαχτσε 84-79: Οι μπλε πήραν το τουρκικό ντέρμπι με κομβικούς Μίτσιτς και Μπομπουά

Η Εφες υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 84-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-12 (7η θέση), ενώ οι κίτρινοι έπεσαν στο 12-13 (11η θέση).

Η Εφες είχε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-25).

Αν και οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν προβάδισμα με 22 πόντους (23' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, αλλά υπολείπονταν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-58). Η Φενέρμπαχτσε πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, μείωσε στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις (72-71 και 74-73) στο 38' λεπτό. Η Εφες διατήρησε το προβάδισμα της και ήταν πιο αποτελεσματική, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 84-79.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Μπομπουά με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Πιέρ και Πολονάρα με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79