Μπαρτσελόνα-Μονακό 88-83: Ο Καλάθης έγραψε ιστορία στην νίκη των Καταλανών

Η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μονακό με 88-83, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 21-5, ενώ η ομάδα από το Πριγκιπάτο έπεσε στο 14-14.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μονακό να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 10-4, να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-36).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο μείωσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ακόμη και με 16 πόντους (57-41, 25' λεπτό), προηγήθηκαν μόλις με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-62). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και την Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 10-5 στα τελευταία λεπτά, να νικάει εντός έδρας την Μονακό με 88-83.

Ο Νικ Καλάθης έγραψε ιστορία στην EuroLeague, αφού πέρασε στην πρώτη θέση των ασίστ στην ιστορία του θεσμού κάνοντας έξι στον αγώνα και έχοντας συνολικά 1.612 ασίστ, ενώ επίσης σκόραρε 10 πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ. Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Έξουμ με 22 πόντους, με τους Ντέιβιτς και Μίροτιτς να έχουν από έντκεα πόντους έκαστος. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Μπέικον με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 66-62, 88-83

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.