Παναθηναϊκός-Αρμάνι 75-76: Ο Χάινς πάγωσε το ΟΑΚΑ

Αν και στην τέταρττη περίοδο,  ο Παναθηναϊκός με τον Νέντοβιτς γύρισε ένα παιχνίδι που έδειχνε χαμένο, η Αρμάνι Μιλάνο ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε στις λεπτομέρειες εκτός έδρας τον Παναθηναικό με 76-75, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Κάιλ Χάινς στα 2'' για το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με επτά σερί πόντους (7-0), με την Αρμάνι να πιέζει, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Αν και οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στα περισσότερα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 12-3 στα τελευταία λεπτά, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Η Ιταλική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-51). Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυνατά στον αγώνα στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 24-13, κάνοντας ντέρμπι την αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε σε μια εύστοχη βολή του Χάινς στα 2" πριν το τέλος, με την οποία διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 76-75.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Ντιλέινι και Χάινς (10ρ. και τρεις ασίστ) με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 19 πόντους, με τους Παπαγιάννη και Γουάιτ να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76

On Fire: Ο Νέντοβιτς του Παναθηναικού με 19 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 31:17 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 63-51 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς της Αρμάνι Μιλάνο στο τέλος της τρίτης περιόδου 30' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 37 ριμπάουντ της Αρμάνι Μιλάνο, με τον Παναθηναικό να έχει 28 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Κόρτες, Πέτεκ

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.