Άλμπα-Ερ. Αστέρας 74-70: Μειώθηκαν οι ελπίδες των Σέρβων για τα playoffs

Η Άλμπα Βερολίνου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 74-70, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 10-14 (10η θέση), με τους ερυθρόλευκους να πέφτουν στο 11-14 (9η θέση).

Καταιγιστική ήταν η ομάδα της Άλμπα Βερολίνου στα πρώτα λεπτά, με τους Λο και Σμιθ να την οδηγούν στο +9 στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15). Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 20-13, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ερυθρό Αστέρα να σκοράρει επτά πόντους σερί και να προσπερνάει, με αποτέλεσμα να προηγείται με τέσσερις πόντους (57-53, 28' λεπτό). Οι Γερμανοί είχαν λύσεις και με πέντε πόντους σερί, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-57).  Η Άλμπα Βερολίνου είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και παρότι δεν ξέφυγε στο σκορ, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της και ιδιαίτερα, ο Κάλινιτς έστειλε τον Σίκμα στις βολές, με τον Αμερικανό άσο των Γερμανών να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 74-70.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Λο και Σμιθ με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρσαν οι Γουόλτερς και Κάλινιτς με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 58-57, 74-70.