Φενέρ – Άλμπα. Β 57-66: Από την Πόλη… έρχονται οι Γερμανοί

Η Άλμπα πέτυχε ένα σπουδαίο «διπλό» μέσα στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 66-57 επί της Φενέρ για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 11-14 βυθίζοντας στο 9-16 τους Τούρκους.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί στα μαρκαρίσματα τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην ξεφύγει κάποια από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο (19-16).

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι, που βρήκαν καλύτερο ρυθμό, έπαιξαν με σωστές αποστάσεις στην επίθεση και πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια με 27-37.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Γερμανίας, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο των ριμπάουντ, μέσα από τον οποίο έφτιαχναν όμορφα τις επιθέσεις τους και διατήρησαν το +10 (38-48) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Άλμπα ήταν πιο ψύχραιμη και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από τη χλιαρή αντίδραση των Τούρκων, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 66-57.

Ο Ζούσμαν ήταν πρώτος σκόρερ για τους Βερολινέζους με 20 πόντους. Καλύτερος των Τούρκων ο Μαχμούτογλου με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 27-37, 38-48, 57-66