Εφές-Αρμάνι 75-70: Οι πρωταθλητές Ευρώπης...έκλεισαν θέση για το Final 4

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 75-70 και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final 4 της EuroLeague, την φετινή σεζόν.

Η Εφές ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-11).. Η Αρμάνι βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 32-23 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42).

Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-58). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Εφές να διατηρεί το προβάδισμα της και να παίρνει την νίκη με 75-70. H Εφές έκανε το 3-1 στην σειρά και προκρίθηκε στο Final 4 της EuroLeague, οπού στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακού με Μονακό.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Πλάις και Μίτσιτς με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Ντατόμε και Χάινς με 21 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70