Βίρτους Μπολόνια-Μονακό 66-83: Με 26αρα του Τζέιμς

Η Μονακό ήταν καταιγιστική στην πρώτη αγωνιστική της Euroleague και νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 83-66.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βίρτους Μπολόνια να έχει τον πρώτο λόγο και με την Μονακό να πιέζει, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18). Οι Μονεγάσκοι είχαν το πάνω χέρι και δεν βρέθηκαν στιγμή πίσω στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-45). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τελευταία περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 83-66.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Ντιαλλό με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε ο Λούντμπεργκ με 14 πόντους, με τους Μίκι και Ογιελέγιε να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83