Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 86-71: Με παραλίγο τριπλό Καλάθη το 2Χ2

Η Φενέρμπαχτσε φρόντισε να… καθαρίσει το παιχνίδι απέναντι στην Μακάμπι από το πρώτο μέρος και με την νίκη της με 86-71, πέτυχε την 2η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Euroleague. Άγγιξε το triple double ο Καλάθης, με 13 πόντους, εννιά ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (23-20), οι πρωταθλητές Τουρκίας άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους στην δεύτερη περίοδο, Πιερ, Γκούντουριτς και Τζεκίρι έτρεξαν ένα 5-0 για το 28-20, το τρίποντο του Γουίλμπεκιν έφερε για πρώτη φορά την Φενέρ σε διψήφιο προβάδισμα (41-30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Τούρκους μπροστά με 46-32.  Στο β΄ μέρος, το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε για να συντηρήσει το υπέρ του  προβάδισμα, η Μακάμπι κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (73-64), για να ακολουθήσει, όμως, ένα επιμέρους 10-2, που… τελείωσε το ματς. Έτσι, το τελικό 86-71 φέρνει την Φενέρ στο 2-0, με την Μακάμπι να πέφτει στο 1-1.

Ο Γκούντουριτς με 23 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρ, με τον Νικ Καλάθη να… αγγίζει το triple double, με 13 πόντους, εννιά ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Για την Μακάμπι, Μπόλντγουιν και Μπράουν είχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-32, 65-52, 86-71