Παναθηναϊκός-Μονακό 80-83: Η αντεπίθεση έμεινε στη μέση (pics)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -18, προηγήθηκε, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του και ητήθηκε στο ΟΑΚΑ από τη Μονακό με 83-80 για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για να βρεθεί στο 1-3 στην κατάταξη.

Oι... παιδικές ασθένειες δεν άργησαν να εμφανιστούν στο παρκέ. Οι «πράσινοι» μπορεί να προηγήθηκαν (9-6, 3’30’’), αλλά οι Μονεγάσκοι απάντησαν με ένα 10-0 (9-16 (6’45’’), για να προχωρήσουν ακόμη περισσότερο μετατρέποντας το 10-16 (7’) σε 10-27 (9’) με τον Ντιαλό. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αποφύγει τα λάθη, ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση (1/4 απέναντι στα 3 /4 των αντιπάλων τους) και είχαν χάσει τις μάχες στα ριμπάουν (5-10). Τα ποσοστά στα δίποντα δε, μπορεί να μπέρδευαν κάποιον, υποθέτοντας πως η Μονακό είναι αυτή που νιώθει... σαν στο σπίτι της στο ΟΑΚΑ: 2/8 οι γηπεδούχοι, 6/11 ο φιλοξενούμενοι.

Τα λάθη συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στα 12 στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης. Ήταν το σημείο στο οποίο η άμυνα άρχισε να αποδίδει καρπούς και από εκεί έκανε την αντεπίθεσή του ο Παναθηναϊκός με τους Λι – Ουίλιαμς να παίρνουν επιθέσεις και τον Λευτέρη Μποχωρίδη να φτάνει στις έξι ασίστ ως το 34-40 του ημιχρόνου.

Ο Ουίλιαμς συνέχισε με ένα 5-0 στην έναρξη της τρίτης περιόδου (40-42, 21'30''), αλλά την ίδια στιγμή ο Μάριους Γκριγκόνις χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και τεχνική ποινή πηγαίνοντας στον πάγκο για να διαμορφωθεί και το 40-46 (22'). Ο Ντέρικ Ουίλιαμς συνέχισε το δικό του σερί για να γράψει το 50-50 (24'40'') και να φτάσει ο ίδιος στους 26 πόντους. Δεν μπόρεσε όμως να πάρει και το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός που βρέθηκε γρήγορα στο -6 (50-56, 27').

Ο Μποχωρίδης έγραψε το 57-58 (28'50''), ο Πονίτκα έκανε όλες τις δουλειές στο παρκέ και ο Ουίλιαμς συνέχισε, έκανε ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα (28π.) και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (59-58, 29'30'') για πρώτη φορά μετά το τρίτο λεπτό του αγώνα. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με τους "πράσινους" να μην μπορούν να αποφύγουν τα λάθη και πάλι (61-66, 32'30''). Ο Γκουντάιτις διαμόρφωσε το 68-68 (34'31'') και ο Πονίτκα πήρε το πέμπτο φάουλ του Ντιάλο, που είχε πολύ καλή δουλειά κυρίως αμυντικά.

O Mάικ Τζέιμς έδωσε και πάλι τον πρώτο λόγο στους Μονεγάσκους (68-71, 35'50'') και έδειξε να παίρνει το παιχνίδι πάνω του (70-76, 38'), οδηγώντας και τον Ντέρικ Ουίλιαμς στο τέταρτο φάουλ του. Τα σουτ του Παναθηναϊκού δεν έβρισκαν το στόχο δείχνοντας να "κολλάει" στους 70. Τον... Γόρδιο δεσμό έλυσε ο Γκριγκόνις με τέσσερις συνεχόμενους πόντους (74-76, 39'10''). Ο Ντόντα Χολ έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους, γράφοντας το 74-78 (39'30''), σκοράροντας για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. O Λι μείωσε (77-80) στα 7''7 και έκανε άμεσα το φάουλ στον Λόιντ, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έγραψε το 80-82 με 3'' πλέον να απομένουν. Το φάουλ άγινε στον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ως εκείνη τη στιγμή είχε 5/8 από τη γραμμή. Ο γκαρντ της Μονακό είχε 1/2 αλλά ήταν αρκετό για να σφραγίσει τη νίκη για την ομάδα του με 80-83.

*Ο Ντέρικ Ουίλιαμς και ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν αμφίβολοι ως την τελευταία στιγμή. Ο πρώτος είχε έναν τραυματισμό από τον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου εκτός έδρας και ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν το πρωί στο νοσοκομείο, καθώς είχε στομαχικές διαταραχές.

*Στις 27 Οκτωβρίου για την 5η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ και η Μονακό τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

On fire: Στο σκοράρισμα το παιχνίδι ήταν Ντέρικ Ουίλιαμς (28π) εναντίον Μάικ Τζέιμς (27π.). Ο Ουίλιαμς έκανε ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα νωρίς στο παιχνίδι, ο Μάικ Τζέιμς βρήκε το δρόμο προς καλάθι όταν το παιχνίδι "έκλεισε" και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +3 για τον Παναθηναϊκό (9-6, 3’30’’), +18 για τη Μονακό (11-29, 9’30’’)

Ξεχώρισαν: Ουίλιαμς και Τζέιμς ήταν αυτοί που έκλεψαν την παράσταση επιθετικά, αλλά για τον Παναθηναϊκό θα πρέπει να μπουν σε μια ιδιαίτερη κατηγορία ο Πονίτκα που άφησε το παρκέ με double double (12π. 10ρ.) και πολύ δουλειά στην άμυνα και ο Μποχωρίδης στη δουλειά που έκανε να μοιράσει το παιχνίδι με έξι ασίστ.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Λάτισεβς, Πέερ