Αρμάνι-Εφες 51-80: Πάρτι για την ομάδα του Αταμάν στο Μιλάνο

Η Εφές ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλλάνομε 80-51 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-5, ενώ η ιταλική ομάδα έπεσε στο 3-6.

Καλύτερα άρχισε η Αρμάνι και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους σε τρεις περιπτώσεις, με την Εφες να προσπερνάει και να έχει διαφορά τεσσάρων πόντων στο 8' λεπτό (18-14). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (18-18).

Οι "κόκκινοι" επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήγαν στο +8 στο 24' λεπτό (28-20), με την τουρκική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 13-6, να ξαναπαίρνει το προβάδισμα και να έχει διαφορά ενός πόντου στο 19' λεπτό (33-32). Η ομάδα του κόουτς Ετόρε Μεσίνα έβαλε δίποντο με τον Χολ, ενώ με μια εύστοχη βολή ο Πολονάρα, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες (34-34).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-7, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-41). Η Εφές πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 80-51.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Πλάις με 24 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μήτρου-Λονγκ και Μέλι με δέκα και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-34, 41-55, 51-80