Μονακό-Μπάγερν 80-79: Τα χρειάστηκε αλλά η ομάδα του Πριγκιπάτου πήρε την νίκη

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 80-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-3, ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 3-7.

Η Μονακό είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα και με 11 πόντους στο 5' λεπτό (15-4). Αν και η Μπάγερν μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 10-2, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Παρότι η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε προβάδισμα με έξι πόντους (22-16, 13' λεπτό) στο 13' λεπτό, οι φιλοξενούμενοι με δέκα σερί πόντους, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο 15' λεπτό (26-22).  Οι Βαυαροί είχαν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα στα επόμενα πέντε λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (34-33).

Οι Μονεγάσκοι ήταν στο +5 στο 22' λεπτό (38-33), με την γερμανική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 9-2, να έχει προβάδισμα με δύο πόντους στο 25' λεπτό (42-40). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Αν και η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν Μονάχου ήταν ανταγωνιστική, πίεζε συνεχώς και κράτησε χαμηλά την διαφορά. Η Μονακό βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 80-79.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Οκόμπο με 16 πόντους, με τους Ντιαλό και Τζέιμς να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισσαν οι Όμπστ και Ρούμπιτ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79