Βιλερμπάν-Μονακό 75-84: Με Τζέιμς και Μοτιεγιούνας η ομάδα του Πριγκιπάτου κέρδισε τους πρωταθλητές Γαλλίας

Η Μονακό πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 84-75, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 8-3, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 3-8.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Αν και οι "ασπρόμαυροι" πήραν προβάδισμα με δύο πόντους στο 11' λεπτό (22-20), οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και είχαν διαφορά έξι πόντων στο 15' λεπτό (39-33). Οι δύο ομάδες είχαν εναλλαγές στο σκορ στα επόμενα λεπτά, με τους Μονεγάσκους να έχουν το πάνω χέρι, αλλά ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (45-45).

Αλλαγή σκηνικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και την ομάδα του Πριγκιπάτου να προσπερνάει σε τρεις περιπτώσεις, αλλά οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-60). Η Μονακό ανέβασε ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 84-75.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Μοτιεγιούνας με 17 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Λάιτι και Ομπασοχάν με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 75-84