Ερ. Αστέρας-Μπαρτσελόνα 94-99: Δια χειρός Μίροτιτς και Σατοράνσκι πήραν οι μπλαουγκράνα την ντερμπάρα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 99-94 στην παράταση και ανέβηκε στο 11-5, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 8-8.

Καταιγιστική η Μπαρτσελόνα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε άμεσα απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 23-15, με τους μπλαουγκράνα να διατηρούν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, με την καταλανική ομάδα να έχει ένα επί μέρους σκορ 27-19. Ο Μίροτιτς με μια τρίποντη βόμβα στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ της τέταρτης περιόδου σε 84-84. Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 15-10, νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 99-94.

Δεκάλεπτα: 17-28, 40-43, 65-57, 84-84 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 94-99 (τέλος της α' παράτασης)