Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Με άμυνα για Όσκαρ! (pics)

Η άμυνα έδειξε το δρόμο και ο Ολυμπιακός έφτασε στην 11η νίκη με το 82-66 επί της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, "πιάνοντας" στην κορυφή της Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα και Μονακό.

Οι Ιταλοί έκατσαν στη θέση του οδηγού για σχεδόν τέσσερα λεπτά. Ο Πίτερς όμως έκανε καλή δουλειά από την αρχή, για να έρθει ο Παπανικολάου να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (9-8, 4’25’’). Στην εξίσωση προστέθηκε και ο Μπλακ για να φτάσει η διαφορά στο +11 (24-15). Ο Πίτερς μέτρησε 13 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, η «second unit» του Ολυμπιακού έδειξε να κάνει εξίσου καλά τη δουλειά της για να έρθουν Σλούκας και Λαρεντζάκης να οδηγήσουν στο +15 (32-17, 12’). Όλα αυτά σε ένα διάστημα στο οποίο τα λάθη ήταν 1-6 και οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 14 πόντους από τα λάθη των φιλοξενούμενων!

Μπίλι Μπάρον και Ντέβον Χολ προσπάθησανα να κρατήσουν την Αρμάνι Μιλάνο στο παιχνίδι, κόβοντας τη διαφορά στο μισό (34-27, 15’30’’). Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και πάλι στο +12 (39-27, 17’20’’) μετρώντας 7/13 τρίποντα, αλλά οι Ιταλοί έκαναν μία ακόμη αντεπίθεση γιανα μειώσουν στους τρεις (41-38, 19’53’’) με τον Μπράντον Ντέιβις ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στα τρία λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με την έναρξη της τρίτης περιόδου (44-41), αλλά ένα τζάμπολ, μία τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Έτορε Μεσίνα και η ικανότητα των γηπεδούχων να πιέζουν και να παίζουν με συνεργασίες και χημεία άλλαξε και πάλι την εικόνα (54-43, 27'). Η ιταλική ομάδα είχε φτάσει πλέον τα 16 λάθη, ο Μεσίνα συνέχισε να διαμαρτύρεται για τους διαιτητές, αλλά την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός έμεινε συγκεντρωμένος και έφτασε στο 59-44 (30') με ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τα χέρια του Κώστα Σλούκα. Οι Μιλανέζοι σημείωσαν μόλις έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (15-6).

Η διαφορά έφτασε στο +21 (68-47, 34'), την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το 20ο της λάθος στο παιχνίδι υπό την ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-66.

*Ο Σάσα Βεζένκοφ επέστρεψε στο ρόστερ για τον Ολυμπιακό μετά απουσία στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

*Η συνέχεια: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός τη Μονακό (10/1) και την Βίρτους Μπολόνια (12/1). Η Αρμάνι Μιλάνο αντιμετωπίζει την Άλμπα στο Βερολίνο (10/1) και εντός την Ζαλγκίρις Κάουνας (13/1)

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

On fire: Άλεκ Πίτερς

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 (72-50, 36') για τον Ολυμπιακό, +4 (0-4, 2’) για την Αρμάνι Μιλάνο

Ξεχώρισαν: Γουόκαπ, Παπανικολάου, Πίτερς, Σλούκας, Φαλ από τον Ολυμπιακό, ο οποίος για ένα ακόμη παιχνίδι δεν είχε παίκτη που υστέρησε. Μπάρον για την Αρμάνι Μιλάνο

Διαιτητές: Λάιτσεβς, Λοτερμόσερ, Πεεράντι