Εφές-Μπάγερν 81-89: Διπλό για τους Βαυαρούς με κομβικό Χάντερ

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Εφές με 89-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-12, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 10-10.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Μπάγερν, που είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 4' λεπτό (11-7), η Εφές με οχτώ σερί πόντους, πέρασε μπροστά και ήταν στο +4 στο 6' λεπτό (15-11). Οι Βαυαροί στα επόμενα τέσσερα λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 13-6, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους με ένα επί μέρους σκορ 19-12, να ξαναπαιρνούν μπροστά και να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήγαν στο +16 σε δύο περιπτώσεις. Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-59). Η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-17, νίκησε εντός έδρας την Εφές με 89-81.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Χάντερ με 18 πόντους, με τους Ρούμπιτ και Γουίνστον να βάζουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Μπράιαντ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-24, 40-36, 64-59, 81-89