Ζαλγκίρις-Ερ. Αστέρας 71-66: Έκαναν ανατροπή στο τέλος και πάτησαν πεντάδα οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 71-66 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-8, ενώ η σερβική ομάδα έπεσε στο 10-10.

Πιο δυνατό ξεκίνημα για την Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "πράσινους" να κρατάνε το προβάδισμα τους και για αυτό προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Η σερβική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-12, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-50). Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-10, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 71-66.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας και Σμιτς με 13 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Πετρούσεβ και Νέντοβιτς με 16 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-14, 38-30, 50-56, 71-66