Αρμάνι-Βιλερμπάν 73-79: Οι Μάθιους και Ντε Κολό οδήγησαν τους ασπρόμαυρους στο διπλό

Η Βιλερμπάν νίκησε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 79-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-13, ενώ η ιταλική ομάδα έπεσε στο 6-14.

H Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο 4' λεπτό (14-4), αλλά η Αρμάνι Μιλάνο με ένα επί μέρους σκορ 13-2, ήταν στο +1 στο 9' λεπτό (17-16). Οι "ασπρόμαυροι" όμως χάρη σε ένα τρίποντο του Καουντί, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Αν και οι "κόκκινοι" ισοφάρισαν στο 17' λεπτό (35-35), η γαλλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-37).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με επτά πόντους στο 21' λεπτό (44-37), η ιταλική ομάδα ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 12-4, ήταν στο +3 στο 26' λεπτό (49-48). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα λεπτά και ήταν ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57). Αν και η Αρμάνι Μιλάνο είχε διαφορά με πέντε πόντους στο 32' λεπτό (62-57), η Βιλερμπάν με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 22-16 στην τέταρτη περίοδο, έκανε την ανατροπή και νίκησε εκτός έδρας με 79-73.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Μάθιους και Ντε Κολό με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Λουβαβού Καμπαρό με 26 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-19, 37-42, 57-57, 73-79