Μπάγερν Μ. – Ερυθρός Αστέρας 87-80: Οι Βαυαροί… πότισαν φαρμάκι τον Καμπάτσο στο ντεμπούτο του

Για 35 λεπτά, Βιλντόσα και Καμπάτσο, με την βοήθεια του Νέντοβιτς, χόρευαν… ταγκό την Μπάγερν μέσα στο σπίτι της (66-75). Ένα 14-0 από πλευράς Βαυαρών όμως, μέσα σε 4’, , γύρισε… τούμπα το ματς, με το τελικό 87-80 να αφήνει, πια, πολύ πίσω τους Σέρβους, στην προσπάθεια τους για είσοδο στην πρώτη οκτάδα.

Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Φακούντο Καμπάτσο με την φανέλα του Ερυθρού Αστέρα, έδωσε… φτερά στα πόδια των Σέρβων, όπως φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Μονάχου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10-7 και 16-13, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με +4 (19-23). Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο, καθώς η Μπάγερν, με πρωταγωνιστή τον Γουίνστον, ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 14-2, που την έστειλε στο +8 (33-25). Βιλντόσα και Λαζάρεβιτς ανέλαβαν να… ξυπνήσουν την ομάδα τους από τον λήθαργο, μειώνοντας σε 37-33, με το πρώτο μισό να βρίσκει την Μπάγερν μπροστά με 41-38 και τον Γουίνστον να έχει ήδη 16 πόντους.

Το «μία σου και μία μου» παιχνίδι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς αυτή τη φορά ήταν ο Ερυθρός Αστέρας που ξεκίνησε με ένα 0-8 για το 41-46. Μάλιστα, Βιλντόσα και Μάρτιν έφεραν τους Σέρβους στο +9 (41-52), οι Βαυαροί μείωσαν στο καλάθι (50-52), με τον Αστέρα, πάντως, να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-52. Το τρίποντο του Καμπάτσο έδωσε σημαντικό προβάδισμα επτά πόντων στον Αστέρα στο 31’ (54-61), ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Νέντοβιτς, έγραψε το 56-44.  Ο Σέρβος γκαρντ έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +9 (66-75) στο 35’, όμως η Μπάγερν, με ένα επικό comeback, έτρεξαν ένα 14- πέρασαν μπροστά με 80-75. Ο Βιλντόσα μείωσε σε 80-77, όμως το καλάθι του Βάιλερ – Μπαμπ στα 37’’ για το 82-77… σφράγισε την νίκη της Μπάγερν, με το τελικό να φέρνει τους Βαυαρούς στο 10-16 και τον Αστέρα να πέφτει στο 13-13.

Γουίνστον και Λούτσιτς, με 20 πόντους έκαστος, ήταν όλα τα λεφτά για την Μπάγερν,  με τον Γκιφάι να προσθέτει 11 πόντους. Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Βιλντόσα είχε 18 πόντους, ο Νέντοβιτς 15, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο, στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο, είχε 16 πόντους (αλλά με 3/11 τρίποντα), τρία ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 52-56, 87-80.