Μονακό – Μακάμπι 86-67: Το πεντάλεπτο του… τρόμου

Ένα 15-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου ήταν αυτό που έκανε την διαφορά για την Μονακό, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να επικρατεί της Μακάμπι με το τελικό 86-67 να κρατά τους Μονεγάσκους γερά στο κόλπο της τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας ενόψει Play Offs.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Πριγκιπάτου, ανάμεσα στην Μονακό και την Μακάμπι. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, προηγήθηκαν με 14-2 (!), έφτασαν μέχρι το +14 (21-7), κλείνοντας την περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (30-17). Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου. Η Μακάμπι ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-8 που την έφερε άμεσα σε απόσταση βολής (30-27). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με έξι πόντους (36-30), όμως Σόρκιν και Άνταμς απάντησαν με ένα 6-0, φέρνοντας το ματς στα ίσα (36-36), προτού ο Λόιντ με τρίποντο γράψει το 39-36 του ημιχρόνου.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με χαρακτηριστικό το ότι η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ μίας ομάδας, ήταν το 52-55 υπέρ της Μακάμπι, μετά από τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο. Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Μονέκε, έβαλαν και πάλι την Μονακό μπροστά με 58-56, με τον Μπράουν με τρίποντο να γράφει το 58-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Το ξεκίνημα της Μονακό στην τελευταία περίοδο ήταν εντυπωσιακό, καθώς Ντιαλό, Λόιντ, Χολ και Οκόμπο έτρεξαν ένα 15-0 για το 73-59 του 35’.  Η Μακάμπι σημείωσε τους πρώτους της πόντους στην τελευταία περίοδο μετά από 4’37’’, με τον Χίλιαρντ να μειώνει με τρίποντο στο 73-62. Ακόμα ένα τρίποντο του Κόλσον, για το 73-65, κράτησε στην… ζωή τους Ισραηλινούς, όμως Οκόμπο και Χολ, με ένα 6-0 έγραψαν το 79-65… καταδικάζοντας την ομάδα από το Τελ Αβίβ. Έτσι, το τελικό 86-67 φέρνει την Μονακό στο 16-10, με την Μακάμπι να πέφτει στο 13-13, στην μάχη της για μία θέση στην «χρυσή» οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 39-36, 58-59, 86-67