Φενέρμπαχτσε-Βίρτους Μπολόνια 104-72: Σαρωτική η ομάδα των Ιτούδη και Καλάθη

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 104-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-9, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 12-14.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν σαρωτική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-14). Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκε με 29 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-29).

Οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 33 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-52). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 104-72.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκε ο Πιέρ με 20 πόντους, με τους Γκούντουριτς και Μότλει να βάζουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε ο Μπελινέλι με 18 πόντους, με τους Μίκι και Σενγκέλια να έχουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72

31-14, 58-29, 85-52, 104-72