Άλμπα-Ζαλγκίρις 63-66: Οι πράσινοι παραμένουν ζωντανοί στην μάχη για τα playoffs

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 66-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-13, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 7-20.

Πιο δυνατά άρχισε η Άλμπα Βερολίνου που είχε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η Ζαλγκίρις παρέμεινε ανταγωνιστική και με τέσσερις σερί πόντους, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14). Αν και οι Βερολινέζοι είχαν προβάδισμα στο 12' λεπτό με ένα πόντο (16-15) και ισοφάρισαν σε άλλες δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" βρήκαν απαντήσεις, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-44).

Η γερμανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-11, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-44). Η λιθουανική ομάδα είχε ένα επί μέρους σκορ 8-2 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 32' λεπτό (52-47). Αν και οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με ένα πόντο στο 35' λεπτό (56-55), η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε τον πρώτο λόγο και βρίσκοντας απαντήσεις, κατάφερε να έχει τον έλεγχο και να νικήσει εκτός έδρας με 66-63.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Τέιλορ και Ουλανόβας με 14 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν ο Σμιθ (2ρ. και 1 ασίστ), ο Λο (3ρ. και 3 ασίστ) και ο Σίκμα (10ρ. και 2 ασίστ) με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-15, 27-33, 45-44, 63-66