Μπάγερν-Βιλερμπάν 76-72: Συνεχίζουν νικηφόρα οι Βαυαροί και τώρα η σκέψη τους στο ΣΕΦ

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 76-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-16, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-19. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την γερμανική ομάδα, την Πέμπτη (9/3, 21:00), για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα δικά τους σερί, με την Μπάγερν Μονάχου να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο σε δύο περιπτώσεις, η Βιλερμπάν βρήκε απαντήσεις και ισοφάρισε στο 17' λεπτό (33-33). Η γερμανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στα επόμενα τρία λεπτά και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-36).

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "ασπρόμαυροι" είχαν ένα πόντο διαφορά στο 28' λεπτό (50-49). Με τέσσερις σερί πόντους, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο, με την Βιλερμπάν να έχει το χρονικό διάστημα που προηγήθηκε, αλλά η Μπάγερν Μονάχου είχε το πάνω χέρι και για αυτό το λόγο, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την γαλλική ομάδα με 76-72.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Όμπστ και Σίλει με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Μποστ και Λάιτι με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 53-50, 76-72