Μονακό-Βίρτους 81-68: Επικράτησαν οι Μονεγάσκοι και έκαναν βήμα τετράδας

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 81-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-10, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 13-16.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Αν και οι "ασπρόμαυροι" πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 14' λεπτό (31-26), η Μονακό ανέβασε ρυθμό στα επόμενα λεπτά του δεύτερο δεκαλέπτου και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 20-15, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Παρότι η ιταλική ομάδα είχε διαφορά με ένα πόντο στο 24' λεπτό (48-47), η ομάδα από το Πριγκιπάτο είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Η Μονακό επέβαλλε τον ρυθμό της στον αγώνα, δημιούργησε διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 81-68.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Λόιντ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μίκι και Αμπάς με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-37, 63-53, 81-68