Μπαρτσελόνα-Ερ. Αστέρας 85-79: Επιστροφή στις νίκες για τους μπλαουγκράνα με υπογραφή των Μίροτιτς και Βέσελι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 85-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-10, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 12-17.

Αν και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 5΄λεπτό (5-5), η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Αν και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 15' λεπτό (25-20), οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 20-9 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Παρότι η καταλανική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 25' λεπτό (50-39), η σερβική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 18-7 στα επόμενα πέντε λεπτά, ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57). Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, επέβαλλε τον ρυθμό της και νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 85-79.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Βέσελι με 21 πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Καμπάτσο και Πετρούσεβ με 24 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-15, 40-36, 57-57, 85-79