Βιλερμπάν-Μακάμπι Τ.Α. 67-85: Σαρωτικοί οι κίτρινοι με ηγέτη τον Μπόλντγουιν

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 85-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-13, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 8-22.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα. Η Μακάμπι Τελ Αβιβ πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 5' λεπτό (12-6), ενώ η Βιλερμπάν είχε διαφορά τεσσάρων πόντων στο 7' λεπτό (20-16). Το αποτέλεσμα ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Αν και οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η "ομάδα του λαού" είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-43).

Η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας ανέβασε ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-59). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 85-67.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Μπόλντγουιν και Μπράουν με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Νουά με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-22, 43-46, 59-68, 67-85